Pri využívaní českých diaľnic nastane od januára 2021 aj pre slovenských motoristov zmena. V Českej republike od budúceho roka zavádzajú elektronické diaľničné známky.

Za mýtny systém zodpovedá štátny podnik Cendis. Český rezort dopravy si od elektronických známok sľubuje zvýšenie príjmov z diaľničných poplatkov o 220 miliónov českých korún ročne a zároveň zníženie prevádzkových nákladov o 120 miliónov korún.

Česká ročná diaľničná známka bude naďalej pre osobné automobily do 3,5 tony stáť 1500 českých korún (57,35 eura), tridsaťdňová známka vyjde na 440 korún (16,82 eura) a desaťdňové na 310 korún (11,85 eura).

Novinkou je kategória určená pre ekologické autá, kde je cena ročnej diaľničnej známky 750 českých korún. Tridsaťdňová diaľničná známka bude stáť 220 korún a desaťdňové 155 korún. Tieto ceny sa týkajú aj vozidiel s pohonom na zemný plyn alebo biometán. Na autá s pohonom LPG sa lacnejšie diaľničné známky nevzťahujú.

České diaľnice budú môcť bezplatne využívať viaceré typy vozidiel.

Od spoplatnenia budú úplne oslobodené automobily, ktoré sú poháňané elektrinou a budú mať pridelenú špeciálnu poznávaciu značku. Okrem batériových a vodíkových elektromobilov sa to týka aj plug-in hybridov s emisiami CO2 pod 50 g / km. Oslobodenie sa týka aj elektromobilov či vozidiel, ktoré produkujú emisie oxidu uhličitého len do 50 g / km a sú registrované v zahraničí. Výnimka platí tiež pre historické vozidlá s prideleným zvláštnym evidenčným číslom a preukazom historického vozidla.

Klasická ročná diaľničná známka bude platiť až do 31. januára 2021. Dátum, keď dostane vodič potvrdenie o zaplatení, určuje začiatok platnosti elektronickej diaľničnej známky. Pri konci platnosti elektronickej diaľničnej známky taktiež platí, že je to v uvedený deň o 23.59.59.

 Elektronické diaľničné známky budú k dispozícii v kamenných predajniach, v tzv. samoobslužných kioskoch, ktoré sú najmä v pohraničných oblastiach pri vjazde na spoplatnený úsek diaľnice. Kúpiť sa však budú dať aj cez internet v na to určených e-shopoch. Tie budú dostupné od 1. decembra 2020 aj cez mobily.

Motoristom, ktorí nezaplatia za e-známku, hrozí pokuta vo výške 20-tisíc českých korún. Ešte vyšší peňažní trest, a to až stotisíc českých korún hrozí tým, ktorí neoprávnene využívajú zadarmo české diaľnice. Niektoré úseky diaľnic budú oslobodené od spoplatnenia. Väčšinou ide o diaľničné obchvaty miest.